Miks on mäng oluline?
Mäng on sinu lapse õppimise ja arengu osas kesksel kohal. Kui sinu laps mängib, annab see talle erinevaid viise ja meetodeid, kuidas tulevikus õppida.
Mäng aitab lapsel:
- kasvatada enesekindlust
- tunda end turvaliselt ja õnnelikuna
- kujundada välja arusaama, kuidas maailm toimib
- arendada sotsiaalsed oskuseid, kõnet ja suhtlust mängukaaslastega
- arendada hoolivust keskkonna ja mängukaaslaste suhtes
Mängu erinevad vormid (struktureetitud ja mittestruktureeritud)
Struktureerimata vabamäng on planeerimata mäng, mis lihtsalt juhtub, olenevalt sellest, mis sinu lapsele parasjasti huvi pakub.
Struktureerimata vabamäng on eriti oluline väiksematele lastele, sest see võimaldab neil kasutada oma kujutlusvõimet ja liikuda omas tempos.
Mõned näited vabamängust
Loominguline mäng üksi või koos teistega, sealhulgas kunstilised või muusikalised mängud.
Fantaasiarikkad mängud – näiteks onni ehitamine, rollimängude mängimine.
Ka vanem saab olla osa oma lapse struktureerimata mängust. Mõnikord pole vaja muud, kui suunata oma last õiges suunas – tema põrandal olevate mänguasjade juurde või värvipliiatsite ja paberiga laua poole. Muul ajal pead võib-olla natuke aktiivsem olema. Näiteks „Kuidas oleks, kui me rollimänge mängiksime? Kes sa täna olla tahad?”
Mis on struktureeritud mäng?
Struktureeritud mäng on organiseeritud ja toimub kindlal ajal või kindlas ruumis. Seda juhib sageli täiskasvanu. Vanemad lapsed naudivad struktureeritud mängu ja saavad sellest suurema tõenäosusega kasu.
Näited struktureeritud mängust!
- Erinevad huviringid (pallimäng, liikumine, muusika)
- Kindlate reeglitega lauamängud
- Õppetegevused, hommikuringid lasteaedades
Kuidas areneb mäng koos lastega?
Sinu lapse kasvades arenevad ka tema tähelepanuvõime ja füüsilised oskused ning mänguviis muutub. Teie laps muutub loovamaks ja katsetab rohkem mänguasjade, mängude ja ideedega. See võib tähendada, et nad vajavad mängimiseks rohkem ruumi ja aega.
Samuti liiguvad lapsed kasvades läbi erinevate mänguvormide. See hõlmab üksi mängimist, teiste lastega koos mängimist ja interaktiivset mängimist teiste lastega.